کرونا ویروس

لزوم واکاوی و آسیب شناسی بحران همه گیری کرونا در راستای افزایش کیفی خدمات در حوزه درمان

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر لزوم واکاوی و آسیب شناسی بحران همه گیری کرونا تاکید کرد و گفت: با برنامه ریزی و رفع کمبودها و مشکلات می توان ضمن جلوگیری از شرایط بحرانی، کیفیت خدمات را نیز به شکل مناسبی ارتقاء داد.

به گزارش وب دا، دکتر محمد علی کیانی در نشست "برنامه ریزی حوزه درمان" که با حضور معاون درمان و مدیران این حوزه برگزار شد ضمن قدردانی از تلاش ها و ایثارگری های تمامی مدافعان سلامت در مدت زمان همه گیری ویروس کرونا خاطر نشان کرد:پیک پنجم کرونا، یکی از سخت ترین و سهمگین ترین پیک ها بود و لازم است با بررسی آسیب ها و واکاوی تمام اقدامات و فرایندها از بروز مجدد این گونه بحران ها جلوگیری شود.

وی تصریح کرد: دامنه پیک پنجم دو و نیم برابر پیک های گذشته بود و این نشان می دهد که شرایط سختی را تجربه کردیم و لازم است با بررسی آن به ویژه در بیمارستان هایی که بیشترین میزان مراجعه را داشتند ضمن کاهش مرگ های قابل پیشگیری، کیفیت خدمات را نیز به شکل مناسبی ارتقاء داد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه برخی از مشکلات ساختاری و کلی است و برخی از مشکلات پرسنلی است که می توان با آموزش نسبت به رفع آن اقدام کرد اظهار کرد: نسبت پرستار به بیمار بخصوص در بخش های مراقبت ویژه امری مهم و ضروری است که باید در حال حاضر که در شرایط پس از بحران به سر می بریم نسبت به این موضوع توجه شود.

دکتر کیانی با بیان اینکه برخی از مشکلات مراکز درمانی به تجهیزات باز می گردد که به دلیل افزایش تعداد بیماران توان پاسخگویی به نیازها را نداشت اظهار کرد: باید در شرایط حال حاضر تجهیزاتی که قابلیت ارتقاء و بهبود را دارند پیگیری شود تا مشکلی در آینده وجود نداشته باشد.

وی با بیان اینکه بر اساس بررسی های انجام شده پیش بینی می شود پیک ششم کرونا از اواخر مهر ماه ایجاد شود اظهار کرد: باید به شکل جدی نسبت به برنامه ریزی و رفع کاستی ها و کمبودها اقدام شود تا بتوان با شرایط مناسبی از این پیک عبور کرد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در حال حاضر مدیریت تخت های بیمارستانی برای مواجهه با پیک های بعدی تدوین شده است و به زودی به مراکز درمانی ابلاغ می شود اظهار کرد: بر اساس این برنامه، مدیریت تخت ها با توجه به میزان مراجعه بیماران در 5 سطح تعریف شده است و با توجه به شرایط از ظرفیت مراکز درمانی دانشگاهی و غیر دانشگاهی استفاده خواهد شد.

دکتر کیانی تصریح کرد: با اجرای این برنامه از ایجاد بار مضاعف به یک مرکز درمانی خاص جلوگیری می شود.  

وی با بیان اینکه خدمات رسانی به زائران بارگاه منور رضوی یک افتخار برای همه مردم استان خراسان رضوی به ویژه مشهد مقدس است اما شرایط برای مدافعان سلامت با توجه به همه گیری ویروس کرونا نگران کننده است اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به قرار گرفتن مشهد در وضعیت زرد کرونایی و همزمان شدن با دهه پایانی ماه صفر باید بیش از پیش زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی توجه داشته باشند تا با بحران ناشی از کرونا و افزایش تعداد بیماران سرپایی و بستری مواجه نشویم.