کرونا ویروس

ستاد حوزه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد آمادگی کامل برای حمایت‌های لجستیکی در ایام موج ششم بحران کرونا دارد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد آمادگی کامل ستاد حوزه معاونت درمان این دانشگاه را برای حمایت‌های لجستیکی در ایام موج ششم بحران کرونا اعلام کرد.

به گزارش وب دا، دکتر شاپور بدیعی در اجلاس برنامه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی خراسان رضوی برای مقابله با موج ششم بحران کرونا، اظهار کرد: موج اول بحران کرونا ۳۶ روز به‌طول انجامید و این عدد در موج‌های بعدی روند افزایشی داشت و اوج آن در موج پنجم با ۸۶ روز بود.

وی تصریح کرد: تعداد مراجعات به بیمارستان‌ها در موج چهارم به اندازه ۳ موج قبل از آن و در موج پنجم ۲.۵ تا ۳ برابر موج چهارم بود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: در موج پنجم کرونا، راه اندازی کلینیک‌های رمدسیویر کمک‌ بزرگی به بیش از ۱۶ هزار بیمار سرپایی نیازمند این دارو نمود.

وی بیان کرد: مسیر ارجاع در سطوح ۱ و ۲ به‌خوبی مشخص شده و با همکاری روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نرم افزاری طراحی شده که به‌زودی فعال می‌شود و در آن نزدیک‌ترین مراکز جهت مراجعه به‌موقع بیماران کرونایی قابل مشاهده است.

دکتر بدیعی با ذکر این نکته که پلاک‌گذاری تخت‌های بیمارستانی اقدام دیگری بوده که صورت پذیرفته است، تاکید کرد: از ۵۷۷۰ تخت عادی مشهد ۲۴۰۰ مورد آن مناسب بیماران کرونایی است و برخی تخت‌ها به علت عدم امکانات کافی و برخی دیگر به‌جهت اختصاص داشتن به بیماران خاص قابل استفاده برای بیماران مبتلا به کرونا نیست.

وی خاطرنشان کرد: هرگاه ۸۰ درصد تخت‌های کرونایی تکمیل شود وارد فاز ۲ خواهیم شد و اطلاعات آن توسط مسئول مربوطه در آن بیمارستان باید به‌موقع و بدون تاخیر در سامانه HIS ثبت شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: بحث کنترل و پایش اکسیژن در بیمارستان‌ها، تیوپ سی‌تی‌اسکن‌ها، ونتیلاتور‌ها، مراقبت در منزل و غیره به‌طور ویژه مورد توجه قرار گرفته و با مواردی که ثبت نامنظمی داشته باشند طبق ماده ۲۰ قانون برخورد می‌شود.

دکتر بدیعی افزود: ستاد حوزه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد آمادگی کامل و ۲۴ ساعته برای حمایت‌های لجستیکی در ایام موج ششم بحران کرونا دارد، هرچند که امیدواریم موج ششمی در راه نباشد.